Yangın Merdiveni Özellikleri

Yangın merdiveni için kullanılacak profillerin kesit kalınlığı, sacın özelliği, merdiven genişliği ve yüksekliği, sahan genişliği vb.özellikler ilgili Yönetmelik’te tanımlanmıştır. Örneğin; yangın merdiveni basamaklarının baklavalı sactan yapılması gerektiği Yönetmelik’te açıkça tanımlanmıştır.

Merdivenler acil durumlarda kaçış için kullanılacağından kayma ve düşmeyi önleyici malzemeden yapılması uygun olmaktadır. Tüm katlarda yangın kapıları, merdivenlere açılırlar. Yangın merdivenlerinin etkili kullanılabilmesi için kapı önlerinde merdivene ulaşmayı engelleyen birşeylerin olmaması ve merdivenlerin istifleme, depo alanı olarak kullanılmaması gerekir. Ancak müfettişlerin yaptığı saha incelemelerinde görülmüştür ki, yangın merdivenleri işyerleri ve konutların yer aldığı apartmanlarda bir ardiye alanı gibi kullanılmaktadır. Merdivenlerin personel tarafından etkili olarak kullanılabilmesi için, yıl içinde düzenlenen tatbikatlarla yangın sırasında davranış biçimlerinin nasıl olması gerektiği konusunda personele bilinç kazandırılmalıdır. Bu bilincin kazanılması, alışkanlık oluşturulması için tatbikatlar belirli bir program dahilinde tekrarlanmalıdır. Yangın merdiveni binaların tüm katları ile bağlantılı olmalı ve hiç kesintisiz zemine kadar uzanmalıdır. Yani binanın en üst katında olan bir kişi, acil durumda bir engelle karşılaşmadan zemin kata erişebilmelidir. Yangın esnasında engellerle karşılaşılması hayati durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ülkemizde yapılan en önemli uygulama hatalarından bir tanesi, yangın merdiveninin zemin katında yer alan kapısını sürgülemek ve asma kilit asılmasıdır. Acil durumda sürgü açılmayabilir, sıkışabilir ve alt kata kadar inmeyi başaran kişiler orada mahsur kalabilir. O nedenle bu kapı hiçbir şekilde kapalı tutulmamalıdır.

Yangın merdivenleri ekseriyetle açık alanda durduklarından yaz ve kış doğa şartlarına maruz kalırlar. Merdivenin pas tutmasını, bozulmasını engellemek için astar boya üzerine epoksi boya kaplanır. Epoksi kaplama dış ortam koşullarına karşı koruma sağlar. Yangın merdiveninin yangına dayanım süresini artırmak için galvanize kaplama yapılır. Yangın merdivenlerinde z tipi veya dairesel merdiven tipi olmak üzere iki farklı model vardır. Merdivenler genelde binaların servis merdivenlerine alternatih olan yan cephesine veya arka kısmına konulur. Yangın merdiveni imalatı için iletişim sağlamanız yeterlidir.