Yüksek binalarda, 600 m2’den fazla alanı olan kapalı otoparklarda, konaklama, sağlık, eğitim amaçlı kullanılan tüm binalarda, 350kW ısıl kapasitesi olan kazan dairelerinde yangın dolabı kullanımı yasal zorunluluktur.

Afet bilincinin oluşması amacıyla, personelin, apartman sakinlerinin yangın dolaplarını kullanmasını sağlamak amacıyla en az üç ayda bir kere tatbikat yapılmasını öneriyoruz. Firma tercih ederse, bizler de yangın dolaplarıyla tatbikatlarda aktif rol alıyoruz.

Yangın dolaplarının sadece yangın söndürme amaçlı kullanılması ve dolabın içerisine depolama amaçlı başka malzemelerin konulmaması gereklidir. Yangın dolaplarının merdiven sahanlıklarına veya koridor çıkışlarına yakın yerlerde bulundurulması gerekmektedir. Yangın dolaplarının ve diğer yangın sistemlerinin uzun süreli kullanılmaları için, mutlaka periyodik bakımları zamanında yapılmalıdır; bunu da üstlenecek bir sorumlu atanmalıdır.

Hortumların anma çapı, uzunlukları, dolap tasarım debisi ve basıncı, yangın dolaplarının aralarındaki uzaklıklar vb. detaylar ilgili Yönetmelik’te tanımlanmış olup, uygun olmak zorundadır. O nedenle yangın sistemleri ile ilgili tüm projelerinizde adı duyulmuş, merdiven altı üretim yapmayan yerlerle anlaşmaya ve referans sorgulamalarını yapmaya özen gösteriniz.

Yangın Dolaplarının Kalitesi Hakkında

İmal ettiğimiz tüm yangın dolapları CE 1299’a uygundur.

Yangın dolaplarımız TS EN 671-1 ve TS EN 671-2 standartlarına uygundur.

Dolaplarımızda kullandığımız hortumların tümü TS EN 694’e uygun olup, yarı sert kırılmaz kauçuktan imal edilmiştir.

Kabinin dış kapağında kullanılan işaret levhası 92/58/EEC’ye uygundur.

Yangın dolaplarının uzun ömürlü olması için, yangına dayanıklı boya kullanılır. Makara gövdesi paslanmaz pirinç malzemeden imal edilir. Dirençli kauçuk hortum kullanılır.

Tüm yangın dolap modelleri, paketleme yapılmadan önce TSE standartlarına göre test edilmektedir.

Cam kapaklı modellerde, kapaklar darbeye dayanıklı (temperli) olarak imal edilir.

Yangın dolaplarını boyamak için elektrostatik toz boya kullanılır. Böylece boya rengi daha uzun süre korunabilecektir; paslanmaya karşı daha uzun süre dayanım olabilecektir.

Yangın dolaplarımızda iki yıl sızdırmazlık garantisi verilmektedir. Vanalar açıldığında sızıntı oluyorsa, contalar, kelepçe ve arızalı hortumlar ücretsiz olarak deiştirilecektir.

Yangın Dolabı Modelleri Hakkında

Sıvaüstü, gömme, özel tasarım, köpük karıştırıcılı sıvaüstü, dış saha yangın dolabı modellerimiz mevcuttur.

Sıvaüstü yangın dolabı modelleri;

Tüpsüz tek kabinli, 1 adet dikey/ yatay tüplü tek kabinli, 1 adet veya 2 adet dikey/ yatay tüp bölmeli, çift kabinli; 2 adet dikey/yatay tüp bölmeli, 3 kabinli modellerimiz mevcuttur.

Yangın dolaplarının kasası genel olarak standart 1,5mm’lik DKP sacdan imal edilmektedir. Tüm modellerimizin montaj ve kullanım kılavuzu mevcuttur. Hortumların her yöne rahatça çekilmesi için makara hareketi 180° olacak şekilde imal edilmiştir. Makara göbeklerinde paslanma olmaması için pirinç malzeme kullanılmıştır. Dolap kapılarında standart olarak sağdan menteşe kullanılmakla birlikte, müşterilerimizin isteği doğrultusunda soldan menteşeli de yapılabilmektedir.

Yangın dolabı modelleri için standart olarak RAL3001 kırmızı renk kullanıyoruz. Boyama işlemi, elektrostatik toz boyama tekniği ile 70 mikron olarak yapılmaktadır. Ancak yine müşterilerimizin bina içi dekorasyonlarına uygun olarak istenilen renkte boyanabilir. Tüm yangın dolabı modelleri üzerindeki işaretlemeler, serigrafi baskı tekniği ile yapılmış olup, 92/58/EEC’ye uygundur.

Sıvaüstü yangın dolabı modelleri, standart sac kapaklı olarak, su girişleri sağda, imal edilmektedir. Ancak müşteri firmamızın tercihleri doğrultusunda dolap kapaklarını güçlendirilmiş cam, plexiglass ile; su girişlerini soldan yapabiliriz. Tüm dolap modellerinde; müşteri firmamızın isteğine göre, üstten, yandan, sağ-soldan yapabiliriz.

Tüm yangın dolapları modelleri servis ve bakımı hizmetlerini şirketimizden alabileceğiniz gibi, tercih ettiğiniz başka bir şirketle de anlaşma yapabilirsiniz. Ancak yapılacak tüm bakımlar, oluşturulacak bakım talimatlarına göre yapılmıştır.

Tüm bunlara ilaveten dış saha yangın dolapları da portföyümüz arasındadır. Bu dolaplarda tek veya çift makara sistemi kullanılabilmektedir. İhtiyaç halinde hidrant ağızlarına bağlanmak üzere dizayn edilmişlerdir. TS.EN671-2 standartına uygundur. Dış saha yangın dolaplarının bir bölümü toprak altında olacak şekilde sabitlenmiştir.

Yangın Dolabı Ölçüleri Hakkında

Sitemizde; kuru sistem, sulu sistem, arazi tipi hidrant, köpük sistem yangın dolabı ölçüleri verilmiştir. Kullanılacak yangın dolaplarının cinsi, kapakları ve hortum ölçüleri de tablo olarak sunulmuştur. Hangi yangın dolabının şirketinize ve bina yapınıza uygun olduğu konusunda karar verebilmek için keşif hizmeti yapabiliriz. Uzman saha personelimiz bina ve fabrika alanlarınızı analiz ederek uygun yangın dolaplarının ne olduğu konusunda sizi bilgilendireceklerdir.

Yangın dolabı ölçüleri de dâhil, yangınla ilgili tüm ekipmanlar ve sistemler ilgili Yönetmelik’lere uygun tasarlanmaktadır. Yangın dolaplarının montajı ekibimiz tarafından yapılır.

Yangın Dolabı Fiyatları Hakkında

Toplu yaşanılan tüm binalarda, AVM’lerde, fabrikalarda, atölyelerde, işyerlerinde ilgili Yönetmelik gereği yangın dolapları ve yangın tüpleri bulundurulmak zorundadır.

Yangın dolabı fiyatları, dolap ölçülerine bağlı olarak değişmektedir. Genelde yangın dolapları denildiğinde aklımıza kırmızı renk gelir. Ancak bazı müşterilerimiz yangın dolap, yangın kapısı tasarımlarının iç dekorasyon renklerine uygun olmasını tercih etmektedirler. Dolayısıyla müşterimiz hangi RAL kodunu tercih ederse, o rengi uygulayabiliyoruz.

Yangın dolapları bütün olarak DKP sacdan imal edilir, ancak müşteri tercihlerine göre cam kapaklı dolaplar da yapabiliyoruz.

Yangın dolabı fiyatları kullanılacak malzeme kalitesine göre farklı olmaktadır. Yangın dolaplarının bölmeli veya bölmesiz olması, bölme sayısı, camlı olması işçilik süresini ve kullanılacak malzeme fiyatını etkileyeceğinden yangın dolabı fiyatları farklılık gösterir.

Yangın dolapları emniyet açısından önemlidir, her zaman kullanılmaya hazır halde bulunmalıdır. Bu nedenle belirli peryotlarda hortum açılmalı ve su verilmeli, kullanıma hazır olduğu hususu tespit edilmelidir. Ayrıca yangın dolaplarının peryodik bakımlarına da her zaman azami özen gösterilmelidir. Çünkü yangın durumunda, tahliye, söndürme ve ilk yardım ekiplerinin ilk başvuracağı ekipman yangın dolaplarıdır.

Yangın dolaplarının tüm modelleri TSE standartlarına uygun üretilir. Makara çalışma basıncı, test basıncı ve patlama basıncı standartlara uygundur ve test edilmiştir. Duvara monte edilebilir veya bina içinde veya dışında zemine oturtabilir. Bu unsurların tümü, yangın dolabı fiyatları farklılığına sebep olacaktır. Özel paslanmaz gömme kilit ve menteşe sistemi özellikleri de fiyatın değişkenliğinde rol oynayacaktır.

Elektronik makinelerin yoğun olarak kullanıldığı imalathanelerde, sulu yangın söndürme sistemleri tercih edilmez. Ancak sahada keşif yapacak uzmanlarımız, bina içerisinde bulunan makineleri, üretimde kullanılan maddeleri ve nihai ürün yapılarını da inceleyerek çıkarabilecekleri ateş türünü incelerler; rapor hazırlayarak uygun yangın söndürme sistemlerini tercih ederler. Bu tip üretim yerlerinde, köpük tanklarının yer aldığı köpüklü yangın dolabı kullanılmaktadır. Su püskürten sistemlerin şöyle bir avantajı bulunur; suyu şebekeden çektikleri için yangına uzun süreli müdahale olanağı sağlarlar.

Ancak köpüklü yangın söndürme sistemlerinde müdahale süresi, tankın boyutları ile doğru orantılıdır. Köpük tanklarında basınç gücü 10-12 bar arasında olduğu için, su püskürtme ile kıyaslandığında yangın söndürme gücü daha yüksektir. Köpüklü yangın söndürme işi, uzmanlık gerektirir. Bu tip yangın söndürme sistemi kurduğumuzda, kullanıcıların eğitimini üstleniyoruz. Köpüklü yangın söndürme sistemleri 5-8 metreye kadar etki etmektedir.

Özel tasarımlı yangın dolapları da imal edebiliyoruz. Lüks konut ve mimari görselliğin ön planlarda tutulduğu projelerde özel tasarımlı yangın dolapları kullanılmaktadır. Özel tasarım olduğu için, takdir edersiniz ki yangın dolabı fiyatları , standart dolaplardan daha yüksektir. Özel tasarım yangın dolaplarında kullanılan kapak, boya ve kaplama malzemesi standart tipten farklıdır.