Yangın sırasında evinizden çıkma beceriniz, uyarıya ve önceden planlamaya bağlıdır.

Yangın evinize hızla yayılabilir ve duman alarmı  çaldığında güvenli bir şekilde kaçmanız için sizi bir veya iki dakika kadar kısa bir süre bırakabilir . Kapalı bir kapı dumanın, ısının ve yangının yayılmasını yavaşlatabilir. Her uyku odasına ve her ayrı uyku alanının dışına duman alarmları kurun. Evin her seviyesine alarmlar kurun. Evinizdeki herkesi bir araya getirin ve bir plan yapın. Evinizde yürüyün ve olası tüm çıkışları ve kaçış yollarını inceleyin. Çocuklu aileler, pencereler ve kapılar da dahil olmak üzere her odadan iki çıkış noktası işaretleyerek evinizin kat planını çizmeyi düşünmelidir.

Kaçış planlama ipuçları

 • Evinizdeki herkesi bir araya getirin ve bir plan yapın. Evinizde yürüyün ve olası tüm çıkışları ve kaçış yollarını inceleyin. Çocuklu aileler, pencereler ve kapılar da dahil olmak üzere her odadan iki çıkış noktası işaretleyerek evinizin kat planını çizmelidir. Ayrıca, her bir duman dedektörünün yerini işaretleyin.
 • Kapalı bir yangın kapısı, ısının ve yangının yayılmasını yavaşlatabilir. Her yatak odasına, her yatak odasının dışına ve evin her katına duman dedektörü kurun.
 • Planınızda yürürken, kaçış yollarının açık olduğundan ve kapıların ve pencerelerin kolayca açılabildiğinden emin olun.
 • Evinizin önünde herkesin kaçtıktan sonra buluşabileceği güvenli bir mesafe olan bir toplanma alanı seçin. Kaçış planınızda toplanma yerinin yerini işaretlediğinizden emin olun.
 • Sokak adınızın yoldan açıkça görünüp görünmediğini görmek için dışarı çıkın. Değilse, müdahale eden acil durum personelinin evinizi bulmasını sağlamak için kaldırımın üzerine boyayın veya ev numaralarını yerleştirin.
 • Herkesin itfaiyenin acil telefon numarasını ezberlemesini sağlayın. Bu şekilde, evin herhangi bir üyesi, güvenli bir şekilde dışarıda bir kez komşunun evinden veya cep telefonundan arayabilir.
 • Hareket kısıtlılığı olan bebekler,  yaşlı yetişkinler veya aile üyeleri varsa, yangın tatbikatında ve acil bir durumda onlara yardım edecek birinin atandığından emin olun. Acil durumlarda görevlendirilen kişinin evde olmaması durumunda bir yedek kişi de atayın.
 • Evinizdeki pencere veya kapılarda parmak korkuluk varsa, acil durumda hemen açılabilmeleri için parmaklıkların içinde acil durum serbest bırakma cihazları olduğundan emin olun. Acil durum serbest bırakma cihazları güvenliğinizi tehlikeye atmaz, ancak bir ev yangınından güvenli bir şekilde kaçma şansınızı artırırlar.
 • Evinize gelen misafirlere veya ziyaretçilere ailenizin yangın kaçış planını anlatın. Başkalarının evlerinde bir gece kalırken, kaçış planlarını sorun. Yerinde bir planları yoksa, yapmalarına yardım etmeyi teklif edin.
 • Gerçek bir yangına tamamen hazır olun: Bir duman dedektörü çaldığında hemen dışarı çıkın. Yüksek katlı ve apartmanların sakinleri “yerinde savunma” konusunda daha güvenli olabilir.
 • Çıktıktan sonra, uzak durun! Hiçbir koşulda yanan bir binaya geri dönmemelisiniz. Biri eksikse, aradığınızda itfaiye görevlisini bilgilendirin. İtfaiyeciler kurtarma gerçekleştirecek beceri ve donanıma sahiptir.

Planınızı test edin

 • Evde yangın kaçış planınızı yılda iki kez uygulayarak tatbikatı olabildiğince gerçekçi hale getirin.
 • Evinizde engelli olan herkes için planınızda düzenlemeler yapın.
 • Çocukların gece uyurken yangın tatbikatı düzenlemeden önce yangın kaçış planlaması ve uygulaması konusunda ustalaşmalarına izin verin. Amaç korkmak değil, pratik yapmaktır, bu yüzden çocuklara yatmadan önce bir tatbikat yapılacağını söylemek, sürpriz bir tatbikat kadar etkili olabilir.
 • Tatbikat sırasında çocukların ve diğerlerinin duman alarmının sesine kolayca uyanıp uyanmayacağını belirlemek önemlidir. Uyanmazlarsa, tatbikatın bir parçası olarak ve gerçek bir acil durumda birisinin onları uyandırması için görevlendirildiğinden emin olun.
 • Evinizin iki katı varsa, her aile üyesi (çocuklar dahil) ikinci kattaki odalardan kaçabilmelidir. Kaçış merdivenleri, ek bir kaçış yolu sağlamak için pencerelerin içine veya yakınına yerleştirilebilir. Acil bir durumda bir güvenlik merdiveni kullanabilmeniz için üreticinin talimatlarını dikkatlice inceleyin. Doğru ve hızlı bir şekilde yapabildiğinizden emin olmak için merdiveni birinci kat penceresinden kurmaya çalışın. Çocuklar sadece bir yetişkinle ve sadece birinci katın penceresinden pratik yapmalıdır. Merdiveni pencerenin yakınında, kolay erişilebilir bir yerde saklayın. Bir yangın sırasında aramak zorunda kalmak istemezsiniz.
 • Her zaman en güvenli kaçış yolunu seçin – en az duman ve ısıya sahip olanı – ancak gerekirse zehirli duman altında kaçmaya hazır olun. Yangın tatbikatınızı yaptığınızda, ailedeki herkes alçalma ve dumanın altına çıkışınıza gitme alıştırması yapmalıdır.
 • Çıkarken kapıları kapatmak yangının yayılmasını yavaşlatır ve güvenli bir şekilde kaçmanız için size daha fazla zaman kazandırır.
 • Bazı durumlarda duman veya yangın, evinizden veya apartmanınızdan çıkmanızı engelleyebilir. Böyle bir acil duruma hazırlanmak için, ev yangından kaçış planınızın bir parçası olarak “güvenlik için kendinizi koruma” alıştırması yapın. Ateşle aranızdaki tüm kapıları kapatın. Kapı çatlaklarını kapatmak için koli bandı veya havlu kullanın ve dumanın içeri girmesini önlemek için hava deliklerini kapatın. Mümkünse pencerelerinizi üstten ve alttan açın, böylece temiz hava girebilir. Tam konumunuzu bildirmek için itfaiyeyi arayın. İtfaiyenin nerede olduğunuzu bilmesi için pencereye bir el feneri veya açık renkli bir bez sallayın.
 • Kaçış Rotalarınızı Temizleyin

  Evinizdeki kapıları ve pencereleri tıkayan eşyalar, bir ev yangını durumunda sizi kaçmaktan alıkoyabilir. Ve bu, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Öyleyse bugün çıkışlarınızın engelini kaldırın! Ailenizin güvenliğinin anahtarı, yılda iki kez bir ev yangından kaçış planı planlamak ve uygulamaktır. Mümkünse her odadan iki kaçış yolu belirleyerek başlayın, ardından bu kaçış yollarının her birinin herkes tarafından güvenli bir şekilde kullanılabileceğinden emin olun.