Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

Yangın, günlük yaşantımızda herhangi bir zamanda karşılaşabileceğimiz, önlenemez felaketlerden birisidir. Sebepleri çok çeşitli olduğu için, yangının ne sebeple, ne zaman ve nerde çıkacağını önceden kestirmek mümkün değildir. Üstelik insan yaşamını tehdit edici nitelikteki bu felaketin, çıktığı binalar haricinde çevreyi de kısa bir süre içerisinde etkisi altına alma gibi bir özelliği vardır.

Oturulan bina ne kadar konforlu olursa olsun, yangın riski her zaman vardır. Bu nedenle herkesin birbirine karşı ortak sorumluluğu, yangına karşı önlem almaktır. Her ne kadar yangının çıkışını önleyemesek  de, alacağımız tedbirlerle yaşanacak üzücü sonuçları önleyebiliriz. Yangına karşı önlem ve müdahale amaçlı birçok sistem geliştirilmiştir.

Yangın merdiveni yasal yönetmeliklerle düzenlenmiş teknik özellikleri sayesinde, yangın anında olay yerini tahliye etmek için en güvenilir sistemdir. Üstelik sadece yangından değil, acil çıkış gerektiren tüm riskli durumlarda güvenle kullanılabilecek donanımda geliştirilmiştir.

Yangın merdiveni çeşitleri, bulunulan binalara en uygun olanı uygulamak için alternatiflerden oluşmaktadır. Görünüm açısından türü ne olursa olsun, teknik özellikleri yasalarla belirtildiğinden tüm sistemlerde aynıdır. Binaların kaçışa en uygun yerine konumlandırılan yangın kapılarıyla birleştirilen yangın merdivenleri, içeride bulunanların aynı anda yangının olumsuz sonuçlarından etkilenmeden dışarı çıkmasını sağlar.

Belirli bir süre yangına dayanıklı malzemeden üretilen merdivenlerden dışarı çıkarken, alev, ısı ve duman olmak üzere olumsuz yangın etkilerinden güvenle korunmak mümkündür. Yangın merdivenlerinde bulunması gereken tüm özellikler, Yangın Merdiveni Yönetmeliği ile belirlenmiş olup, özellikle yeni yapılan tüm binalarda bulunması da yasal olarak zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle yangın merdiveni imalatı, profesyonel işçilik gerektirmektedir.

Başta sağlamlık olmak üzere uzun süreli kullanım, can güvenliği sağlayacak yapıda olması ve kaçış noktalarına uygun şekilde konumlandırılması gibi faktörler, imalat aşamasında göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir.

Günümüzde, ilk sırada büyük şehirler olmak üzere insan ve bina yoğunluğunun önemli oranda artması, yangın riskine karşı tedbirli olmanın önemini de açıkça göstermektedir. Hemen her gün haberlerde, ülkemizin herhangi bir şehrinde çıkan yangın ve sebep olduğu sonuçları üzülerek izliyoruz.

Bu üzücü sonuçların ortaya çıkmasında, kalabalık insan topluluğunun bulunduğu yerlerde gerekli önlemlerin alınmamış olmasının payı büyüktür. Bu nedenle herkes, ‘’benim başıma gelmez’’ mantığıyla değil, her an her yerde yangın felaketiyle karşılaşacakmış gibi hareket etmeli ve yangın merdiveni temin ederek önlem almalıdır.

Yangın merdivenlerinin temel özelliği, bina içinde bulunanların aynı anda kaçışına olanak sağlayacak ölçülerde olması ve herhangi bir tehlike anında olay yerini olabilecek en hızlı şekilde terk etmeyi sağlamasıdır. Yaşamsal önemi büyük olduğundan yangın merdivenleri, uygulama öncesi binalarda yapılan detaylı inceleme ve mühendislik çalışmaları sonucunda imal edilir ve en uygun yere konumlandırılır. Z tipi ve dairesel yangın merdiveni olmak üzere temel olarak iki türü bulunan sistemden en çok tercih edileni  Z tipi yangın merdiveni olup, üstün güvenlik önlemleriyle donatılmıştır.

Z tipi yangın merdivenleri, başta montaj şekli itibariyle, diğer türe göre daha güvenlidir. Dar alanlarda bile kolaylıkla kullanılabilecek özellikte olmasına ek olarak, anında tahliye sağlamaktadır. Eski klasik binalarda da, yeni modern binalarda da kullanılabilecek yapıdadır.

Dairesel yangın merdivenleri de, belirli kriterlere göre imalatı yapılan sistemlerdir. Daha çok görsel yönüyle ön plana çıkmakta olup, kaçış açısından Z tipi yangın merdiveni kadar konforlu değildir. Ancak yine de, hangi binada hangi sistemin uygulanacağı, yetkili kişiler tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucu belirlenmektedir.

Yangına karşı önlem almayı herkes ister ancak tercih edilecek ürünün koruyuculuğu kadar bütçe dostu olması da önem taşımaktadır. Bu nedenle ekonomik yangın merdiveni arayışı, yangın için önlem almak isteyenlerin sıkça araştırdığı bir konudur. Son zamanlarda ihtiyaçların artmasıyla doğru orantılı olarak yangın merdiveni üzerine hizmet veren firma sayısı da artmıştır.

Ucuz yangın merdiveni şeklinde yapılan reklamlarda, fiyattan çok kullanışlılığa ve ürünün özelliklerine dikkat edilmelidir. Her yangın merdiveni firması yasalara uygun şekilde üretim yapmamaktadır. Bu bağlamda gerekli donanım taşımayan bir ürün temin etmek, yangına karşı önlem almamakla eşdeğerdir. İşinde tecrübeli ve profesyonel tekniklerle hizmet veren  firmalardan, hem kaliteli hem de ucuz yangın merdiveni hizmeti almak mümkündür.

Yangın merdiveni temin eden kişiler, hayatlarını bazı risklere karşı kontrol altına almış, çevresindekilerin ve sevdiklerinin hayatlarını korumak adına önemli bir adım atmış olur. Yangın merdiveni sayesinde başta yangın olmak üzere sel ve deprem gibi felaketlere karşı da önlem alınmış olur. Üstün koruma özellikleriyle imal edilen ürünlerin fiyatlandırması da, özelliklerine göre yapılır. Yangın merdiveni fiyatları belirlenirken, çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmaktadır.

Kurumsal yangın merdiveni firmaları  tarafından imal edilen yangın merdivenlerinin fiyatları, sistemin yüksekliğinden genişliğine ve estetik açıdan tasarımına kadar çeşitli faktörlere bağlı olarak belirlenmektedir. Ancak can güvenliği söz konusu olduğunda, yangın merdivenlerinin de bina ve insanların güvenliğinin sağlanmasındaki hayati rolü göz önüne alındığında fiyatı uygun olan sistemin değil, yasal standartlara uygun olanın tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Yangın anında ilk olarak yaşanacak üzücü can kayıpları riskinin azaltılması, yangına yapılacak müdahalenin kolaylaşması ve doğal olarak oluşacak maddi zararın da azaltılması düşünüldüğünde kaliteli şekilde imal edilen ürünlerin tercih edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Piyasada  ekonomik yangın merdivenleri adı altında satışa sunulan ancak insan hayatını koruyucu hiçbir özelliği bulunmayan ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir. Yangın merdivenleri konusunda belirtilen standartlara azami oranda dikkat edilmesi, ürünlerin kanunlarda belirtilen özelliklere uygun şekilde imal edilmesi firmaların en büyük sorumluluğudur.

Herkesin, gelecekle ilgili birtakım planları vardır. Ancak, bizler her ne kadar plan yapsak da, hayatta karşılaşacağımız olumlu durumlar kadar olumsuz durumlar da vardır. Yangın, günümüzün önemli bir gerçeği olan ve günlük hayatta herkesin karşılaşabileceği olumsuz durumlardan birisidir.

Gerekli önlemlerin alınmadığı binalarda yangın çıktığı anda, geriye dönüşün mümkün olmadığı çok üzücü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Başta can güvenliğini sağlayacak özellikte imal edilen yangın merdivenleri, aynı zamanda bina ve mal güvenliğini de sağlamaktadır.

Kaliteli yangın merdivenleri sayesinde yangına müdahale daha da kolay olmakta, alevlerin kısa sürede tüm çevreyi sarma riskinin de kolay şekilde önüne geçilmektedir.

Standartlara uygun yangın merdiveni, uzun süre ilk günkü kalitesiyle kullanılabilecek bir üründür. Yönetmeliklerde yapılan düzenlemelere uygun şekilde üretim yapan yangın merdiveni firmaları  sayesinde yangınlarda yaşanan can kayıpları önemli oranda azalmıştır. Yangına anında müdahale edilmesini sağlayan sistem, yangının sebep olacağı sonuçları da önlemektedir.

Yangın merdiveni üretimi yaparken her aşamada dünya standartlarına uygun imalat gerçekleştiren firmamız, uzun süre kullanılabilecek yangın merdivenleri konusunda müşterilerine en iyi desteği sağlamaktadır. Yangın merdiveni temin edilirken öncelikle can güvenliği konusunda alınabilecek en iyi hizmet ile en iyi fiyat garantisi veren firmalar tercih edilmelidir.

Hem özellik hem de tasarım açısından  yönetmeliklere uygun yangın merdivenleri, güvenli bir yaşam için atılabilecek en önemli adımdır. İnceleme, imalat, montaj ve montaj sonrası hizmet ile resmi evrak takibi konusunda bir bütün olarak hizmet veren firmamız, yangın merdiveni konusunda gelen her talebi karşılayabilecek kapasitededir.

Düz kollu sahınlıklı yangın merdiveni bütün işyeri ve konuta uygun ölçülerde yapıldığı taktir de itfaiye ruhsatını %100 olumlu olarak alırsınız. 2. el yangın merdiveni için bilgi alınız. Yangın merdivenleri için Başarı Mühendislik ten itfaiye raporu hizmeti fiyat talebinde bulunun.