Yangın Merdiveni Fiyatları

“Yangın merdiveni” olası bir yangın anında hayat kurtarıcı rolü ile binalar açısından son derece önemlidir. Bu merdivenleri yapımı içinse çeşitli koşullar yangın yönetmeliği ile birlikte resmiyete kavuşmuştur ve mutlaka bu yönetmelik doğrultusunda yapılması gerekmektedir. Söz konusu yönetmelik açık şekilde standartları belirlemiş ve merdivenin bina yüksekliği, kullanılması gereken malzeme gibi kriterleri kesin bir dille ortaya koymuştur. Bu standartlar dahilinde yapılmayan “Yangın merdiveni imalatı”  hoş olmayan sıkıntı ve sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Üretim sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar şu şekildedir;

  • Merdivenlerin yapım aşamasında yanıcı özellik göstermeyen malzeme kullanmak zorunludur.
  • En az 50 kişinin konakladığı ya da çalıştığı tesislerle beraber, yine en az 100 kişinin yaşadığı binalar bünyesinde merdivenlerin zemin kata indirilmesi gerekmektedir.
  • Tüm binalarda merdivenlerin mekanik uygulamalarla havalandırılması sağlanmalıdır.  Belirtmiş olduğumuz bu maddelerle birlikte yönetmelikte daha birçok standarttan bahsedilmiş ve ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

Yangının genellikle bireysel sebeplere ortaya çıktığı düşünülse de, gerçek anlamda bir doğal afettir. Etkili bir müdahale için mutlaka binanın boşaltılması gerekir. Aksi durumda müdahale süresi uzayacak, can ve mal kaybı yaşanacaktır. Bazı alelade firmalar “yangın merdiveni fiyatları” konusunda fahiş fiyatlar sunmakta ve maalesef yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan bu kişilerin yaptığı yetersiz merdivenler yüzünden can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir. Aynı zamanda uygulanan binanın görsel bütünlüğünün de merdiven yapımı sırasında korunması gerekir. Yine bu yetkisiz ve bilgisiz kişiler tarafından binalarınızın görsel formu bozularak, görüntü kirliliği oluşturulmaktadır.

Binalarda kullanılan iki değişik tip yangın merdiveni vardır. Bunlardan yapılara en çok uygulananı  “z tipi yangın merdiveni” olarak kullanılanıdır. Z tipi merdiven yapısı itibari ile her türlü binada kullanılmaktadır. Dairesel tipin kullanımı ise belirli koşullarla sınırlandırılmıştır. Dairesel merdiven görsel açıdan şık bir görünüm sunuyor olmasına rağmen, yangın anında hızlı bir tahliye için, z tipine oranla daha kullanışsızdır. Z tipinde ise daha geniş tahliye alanları olduğu için bu süreç daha hızlı işleyecektir ve yangın en az hasarla atlatılmış olacaktır. Bu açıdan binalarınıza merdiven yaptırmadan en doğru seçimi yapmak adına mutlaka işin uzmanlarından yardım almanız faydanıza olacaktır. Yangın merdiveni fiyatları için arayınız. 0216 621 98 42